Egzersizden Sonra Süt İçmek Kas Yapımını Artırıyor

Dr. Hasan İNSEL

Dünyada o kadar çok araştırma yapılıp yayımlanıyor ki çoğu zaman bunları yorumlamakta güçlük çekiyoruz. Bu yapılan araştırmalardan bazıları yayımlandıktan sonar onunla ilgili başka hiç bir şey duymuyoruz, kaybolup gidiyor. Bazısı ise toplumu o kadar çok ilgilendiriyor ki günlük yaşamımıza hemen giriveriyor, her yerde ondan bahsediliyor. Bazı araştırmalar ise yapıldıktan bir süre sonra tam tersini belirten bir araştırmayla tamamen kenara atılıyor. Benim önerim okuduğunuz haberleri veya araştırmaları hemen kabullenip, bunu hayatınızın vazgeçilmez kaidesi yapmayın. Önce “Olabilir mi?” diye kendiniz bir tartın, soruşturun ve eğer uygulayacaksanız, gözü kapalı tek doğru buymuş gibi değil, yavaş yavaş hayatınıza sokup deneyerek uygulayın. Zaman zaman yazılarımda, okuduğum, bana ilginç gelen araştırmalara da yer vermek istiyorum. Bazıları hakikaten ilginç, işte bir kaç örnek.

Yağ yakımını da artırıyor
http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=1499Yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre ağırlık kaldırma egzersizi yaptıktan sonra süt içilmesi, soya veya karbonhidratlı içeceklere göre kas yapımını daha fazla artırırken, daha çok yağ yakılmasını da sağlıyor.
Araştırmacılar ağırlık kaldırma egzersizini tamamladıktan hemen sonra veya bir saat sonra birer bardak yağsız süt, soya proteini içeceği veya karbonhidratlı bir içecek tüketen üç ayrı grupta bu içeceklerin kas yapımı ve yağların yakılması üzerindeki etkilerini araştırmış. 12 hafta süreyle haftada beş gün ağırlık kaldırma egzersizi uygulayarak yapılan çalışmanın başlangıcında her katılımcının vücut bileşimi ölçülerek yağsız kütleleri ve yağ miktarları belirlenip, çalışmanın sonunda bu ölçümler tekrarlanmış. Kanada Ontario’da McMaster Üniversitesi fizyologları tarafından yapılan bu çalışma American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlandı.
Grupların üçünde de kas artışı olmuş, ama bu artış süt içenlerde en yüksek düzeyde saptanmış. Çalışmanın sonunda süt içen grubun, karbonhidrat grubuna göre yüzde 60 ve soya grubuna göre yüzde 40 daha fazla kas yaptığı görülmüş. Ayrıca süt içenler bazı egzersizlerde de diğer iki gruba göre daha yüksek performans göstermiş.

Sütün içindeki maddelerin etkisi
Süt içenlerin vücut yağı kaybı da daha fazla. Bu grup yaklaşık bir kilo yağ kaybetmiş. Soya grubunda vücut yağı neredeyse hiç değişmezken karbonhidrat grubunda yarım kilo yağ kaybı görülmüş.
Süt grubunda niçin daha iyi sonuç alındığı tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılara göre bunun nedeni sütteki “whey” ve “kazein” proteinleri olabilir. Sütteki kalsiyumun da yağların  yakılmasını sağlaması mümkün.
Her ne kadar çalışmaya sadece erkekler katılmış olsa da bu sonuçlar, kadınlar için de geçerli olabilir. Araştırmacılar yoğurt, ayran veya lor peynirinin de kas yapımı için süt kadar faydalı olabileceğini düşünüyorlar.

Evlenen kilo alıyor
Yeni evlenen genç çiftler, bekârlara göre daha çok kilo alıyor. Ev ortamı ve romantik bir partner, obezite ve obeziteyi teşvik eden davranışların riskini artırarak kilo almaya yatkın kişilerde şişmanlığa neden oluyor.
Bunlar sekiz bin genç kadın ve erkekte yapılan bir çalışmanın sonuçları. New Orleans Obezite Derneği’nin yıllık bilimsel toplantısında sunulan bu çalışmaya katılanların boy, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite, ekran zamanı  (TV izleme, bilgisayar kullanma veya video oyunları oynama) ve medeni halleri incelenmiş.
http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=947

Çalışma süresi içinde evlenen çiftlerin, bekâr olan kontrol grubuna göre daha durağan bir yaşam tarzına geçtikleri görülmüş. Evliler, bekârlara göre haftada beş kez daha az egzersiz yapıyor ve ekran karşısında geçirdikleri haftalık süre de 15 saat daha fazla. Ancak, bu bir yazgı değil. Eşlerden birinin sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesiyle birlikte diğeri de çokluk onu izliyor.

Kapari etin zararını azaltıyor mu?

İtalya’da yapılan bir çalışmaya göre et yemeklerine kapari eklenmesi, et sindiriminin zararlı etkilerini önlüyormuş.
Kapari salamurası Akdeniz mutfağının klasik çeşnilerinden. İtalyan araştırmacıların yaptığı ve Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayımlanan bir çalışma, kaparideki antioksidanların etin sindiriminden kaynaklanan oksidasyonu dengeleyebileceğini gösteriyor.
İtalyan çalışmasında, ızgara hindi etine ilave edilen kapari özütünün, bir test tüpünde midedekine benzer sıvıların bulunduğu bir ortamda, etin oksidatif yan ürünlerinin oluşmasının engelliyormuş. Test tüpündeki bu sindirim simülasyonundan alınan sonuçlar özellikle yağlı ve kırmızı et yiyen kişilerde, kaparinin sağlık için yararlı etkilerinin olabileceğini düşündürüyormuş.

 

 Does drinking milk after exercising help increase muscle tissue? 

So much research is carried out throughout the world that it becomes difficult to interpret them all. Some of these are published once and forgotten afterwards. Some on the other hand are so relevant that they immediately become part of both our everyday conversations and daily routines. Some research is discredited shortly after their publication by counter research. I recommend taking all news and research that you read with a grain of salt and not accepting them immediately as a rule in your lives. Evaluating the credibility of the thesis in your head and doing further research about it, is best before applying it to your life. If you do decide to take it in, do not do so blindly, as if it were the only way to be, and implement it gradually and observantly into your routines. I sometimes wish to include some research that I find intriguing in my articles. Here are some truly interesting examples.

It also increases fat burning A new research shows that drinking milk after weight lifting not only increases muscle tissue production but also burns more fat, than consuming beverages containing soy or carbohydrates.

Researchers have studied the effects on muscle building and fat burning of drinking a glass of fat free milk, a soy protein beverage or a carbohydrate drink, immediately after or within an hour of weight lifting, in three separate groups. The body mass, fat percentage and non-fat mass of each participant was measured at the beginning and end of a 12 week period, during which all participants engaged in a regime of weight lifting five days a week. The study was carried out by the physiologists of the Canada Ontario Mc Master University and published in the American Journal of Clinical Nutrition. Although all three groups experienced an increase in muscle mass, this increase was the highest among the group that consumed a glass of non-fat milk. The research documented that the milk-drinking group had %60 more muscle built than the carbohydrate drinking group and %40 more than the soy group. Also the milk group showed higher performance in some exercises than the other groups.

The effects of the contents of milk The milk drinkers lost more body fat. This group lost about a kilo of fat. The body fat weight of the soy group barely changed and the carbohydrate group lost half a kilo of fat. The reasons behind the better results of the milk group remain undetermined. The researchers believe that they may be caused by the “whey” and “casein” proteins in the milk. It is also possible that the calcium in the milk may cause an increase in fat burning. Although only male subjects participated in the research, the results may hold true for women as well. Researchers believe that consuming yogurt, ayran or goat’s curd cheese may be as helpful as milk.

Newlyweds gain weight Newlyweds tend to gain more weight than singles. A home environment, a romantic partner increase the behaviors that invite obesity and cause weight gain in predisposed candidates. These are the results of a study carried among eight thousand young participants. The study was presented at the annual scientific gathering of the New Orleans Obesity Foundation and took into account the height, weight, physical activity, screen time (TV, computer, video games) and marital status of the participants. The study showed that the married couples adopted a more static lifestyle than single people. Married participants exercised five times less than single ones and spent 15 hours more in front of a screen. However this is avoidable. When one of the partners adopts a healthier lifestyle the other usually follows.

Do capers reduce the damages caused by meat?

A study done in Italy showed that including capers in meat dishes reduce the negative effects of meat digestion. Pickled capers are among the typical ingredients of Mediterranean cuisine. Italian researchers published a study in the Journal of Agricultural and Food Chemistry demonstrating that the antioxidants in capers can help balance the oxidation created while digesting meat. The study showed that the caper extract added to grilled turkey meat can prevent the oxidative side effects of the meat, in a test tube environment including substances similar to the stomach acids. The results gathered from this digestion simulation suggest that capers can be beneficial to the health of those that consume especially fatty and red meats.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !